Co týden dal a Hampl napsal: KORPORACE

15.10.2018 16:44

Konzervativní ekonom a vášnivý obhájce kapitalismu Joseph Schumpeter už před 80 lety napsal, že pokud v ekonomice začnou hrát klíčovou roli korporace (používal označení „velké podniky“), přestane se jednat o kapitalismus. Mohou být nadále udržovány některé formální znaky, nicméně chování ekonomiky ztratí ty základní rysy, které byly pro kapitalismus typické. To nejdůležitější je, že zmizí postava podnikatele (s tím psychologické charakteristiky), a bude nahrazena korporátním úředníkem. 


Ekonomický systém, ve kterém dominují korporace, skutečně vyvolává rozpaky. Není divu, místo slibovaného růstu životní úrovně dochází k jejímu poklesu a místo slibované svobody čelíme formujícímu se totalitnímu systému v různé fázi vývoje – v českých zemích vám „jen“ zablokují komunikační platformu, ve Velké Británii už zabíjení disidentů patří k životu. Je tedy logické, že se ke korporacím nikdo nehlásí.

Lidé z pravice většinou tvrdí, že se jedná o formu socialismu. A volají po jakémsi utopickém uspořádání, kde budou korporace natolik hodné a odpovědné, že přestanou ovlivňovat chování vlád.
Lidé z levice naopak tvrdí, že se jedná o formu kapitalismu. A volají po jakémsi utopickém uspořádání, kde budou korporace natolik regulovány státem, že s ním fakticky splynou a doufají, že to nepovede k úplné likvidaci občanských svobod.

Hampl v knize Prolomení hradeb ukázal, že korporace hrají naprosto zásadní roli v islamizaci Západu. Vytvářejí poddajné, ubožácké a intrikánské typy lidí, pro které je představa otevřeného střetu s islámem natolik nepřijatelná, že se raději dobrovolně poddají, a kteří nejsou spojeni s žádnou konkrétní zemí (a nejsou tudíž motivováni žádnou konkrétní zemi bránit). A žádnou alternativu nenavrhl, o tom bude až jeho další kniha.

Minulý týden jsem to téma naplno otevřel v rozhovoru pro Parlamentní listy. A ukázalo se, že je pořád ještě hodně nové. I pro ty čtenáře, kteří se mnou obvykle sympatizují. Bude to tedy chtít víc času. Pamatuji si, jak si všichni ťukali na čelo, když jsem před nějakými 10 lety začal psát o třídním konfliktu mezi elitami a obyčejnými pracujícími. Tentokrát to nebude jiné.

Ostatně, když Steve Bannon před pár měsíci ve svém pražském vystoupení prohlásil, že vrcholoví manažeři bank představují větší zlo než Adolf Hitler, novináři tu větu raději přeslechli. Jen časopis Šifra přinesl Bannonovu řeč bez cenzury.

Shrnuji tedy to klíčové, co jsem do parlamentek napsal.


JAKÁ JE ALTERNATIVA K DOMINANCI KORPORACÍ

Především je zapotřebí porozumět tomu, že protikladem k vládě nadnárodních korporací není vláda českých korporací, a už vůbec ne státních podniků. Vláda státní byrokracie vede ke stejným problémům jako korporátní.

Potřebujeme dosáhnout stavu, kdy české ekonomice budou znovu dominovat menší místní firmy. To je žádoucí nejen z hlediska ekonomického, ale především z hlediska bezpečnosti a sociální soudržnosti. Úspěšnost hospodářské politiky by měla být posuzována především z hlediska toho, kolik místní lidé zakládají podniků. Skutečných podniků, ne poradenských firem.

Jak postupovat

Musí okamžitě skončit veškeré zvýhodňování korporací a musí být vystavěny ostré bariéry, které zabrání ovlivňování politického života ze strany korporací. Ale to jsou jen teoretické úvahy. Dnes mají korporace dostatečnou moc, aby jakékoliv změně jdoucí tímto směrem zabránily. Rád bych se mýlil, ale obávám se, že dřív či později bude muset dojít na vyvlastňování korporátních majetků, razie v centrálách, nucenou správu a podobně. V každém případě platí, že obyvatelé České republiky by odchodem investorů nic neztratili.

DOPAD KORPORACÍ NA ŽIVOTNÍ ÚROVEŇ

Více by ale měly varovat statistiky o rostoucích příjmových nerovnostech. Reálná kupní síla amerického dělníka vzrostla od roku 1978 o 11 %, což je, mimochodem, nižší nárůst životní úrovně, než jakého dosahovaly socialistické ekonomiky založené na centrálním plánování. Reálná kupní síla vrcholového manažera se ve stejném období zvýšila 10násobně. Přitom manažeři – na rozdíl od dělníků – nenesou odpovědnost za svá rozhodnutí a jejich rozhodování podle toho mnohdy vypadá. Hospodářství, kde začnou příliš převládat příliš velké organizace, je ekonomicky iracionální a vede k nespravedlnostem.


Co nám zahraniční investice přinesly

Když máte chudou a zaostalou zemi, může být výhodné, že do té země přijdou investoři, postaví silnice, vodovody, školy, továrny, vštípí lidem pracovní návyky a tak dále. Mohou neskutečně urychlit vývoj a jejich pozdější zisky jsou zasloužené.

Jenomže do českých zemí zahraniční investoři přišli, když už neměli co dát. Infrastruktura byla vybudována, místní zaměstnanci byli schopnější a vzdělanější než jejich zaměstnanci. A že přivezli modernější stroje nebo pokročilejší organizaci výroby? To si dokázaly české firmy pořídit zrovna tak.
Je pro nás těžké si to uvědomovat, protože jsme mechanicky naučeni chápat zahraniční investice jako něco jednoznačně pozitivního. Ve skutečnosti bychom je měli brát spíš jako něco, co nás ohrožuje, pečlivě třídit, pouštět sem jenom ty nejvýhodnější nabídky a místo podpory investic řešit obranu před zahraničními investicemi.

KORPORÁTNÍ KNOW-HOW A ROZVOJ DOVEDNOSTÍ

Obecně je podceňováno, jak obrovsky korporace poškozují schopnosti místních lidí. Pamětníci potvrdí, že po roce 1990 byli naši partneři ze západní Evropy až šokováni, kolik toho čeští technici umí. Je to vlastně pochopitelné a logické. Zatímco oni měli za sebou řadu let, kdy neřešili nic těžšího než z jakého korporátního manuálu přečíst instrukce, jejich kolegové v českých zemích museli zajistit chod velmi složitých zařízení bez jakékoliv podpory. K tomu potřebujete zvládnout řadu technologií opravdu do hloubky a často i pořádně pochopit fyzikální principy. Když k tomu přidáme velmi dobré technické školství a 200letou silnou průmyslovou tradici, byly tady naprosto unikátní technické schopnosti. Jak se říkalo v korporaci, kde jsem tehdy působil, „Češi, to jsou ti excelentní technici, co neumí pořádně anglicky“. I proto dnes v desítkách nebo dokonce stovkách zemí najdete dosud fungující česká zařízení.

Dnes Češi vyrábějí většinou jednoduché komponenty a až odejdou do důchodu dnešní padesátníci, 200letá tradice zmizí. To nám přinesly zahraniční investice.

(citováno z  https://www.novarepublika.cz/2018/10/co-tyden-dal-hampl-napsal-korporace.html )
- - - 
 

KOMENTÁŘE z původního zdroje:

18 komentářů :

  1. Dr. Hampl možná největší měrou přispěl pouhou jedinou (zatím) knihou do složité rozpravy kolem hledání příčin největšího ohrožení evropských kultur za dlouhá staletí.

    O co je knížka Prolomení hradeb útlejší, o to je výstižnější. Odhaluje subkulturu nové aristokracie, kde hlavní složku tvoří korporátní byrokracie, za hlavní příčinu neschopnosti Evropy vzdorovat dobyvačnému islámu.

    Odpovědět
    Odpovědi
     
    • Doporučuji doplnit si informace knihou Jana Kellera "Tři sociální světy". Jako vždy u tohoto autora, útlé, ale jasně srozumitelné.

    • PANA HAMPLA JEŠTĚ NIKDO NEUPOZORNIL NA STATNÝ

      Národni program občanů voličů,který ve svých bodech řeši to o čem píše pan HAMPL jkako žádouci.
      Přicházime na to,že ČR byl násilně implantován kapitalismus BEZ přivlastků,což znamená krást bez mantinelů a právě vidime,že tento systém vycházi jasně z gangsterismu.

      CHCETE VŠICHNI KORPORÁTNI OLIGARCHICKÝ SYSTÉM SHRBENÝCJH HŘBETŮ BITÝCH CENZUROU TAK,ABY JSTE SE NEMOHLI VZEPŘIT NÍZKÝM PLATŮM??

      Tak prosime všechny voliče,aby dále podporovali politickou třidu Šmejdů,která vám všem připravuje národ jemuž budou vybrány kapsy a to holenkové až na plech když si budete dále lebedit ignorovánim NÁRODNIHO PROGRAMU OBČANŮ VOLIČŮ visicim v diskusi na plakátu vlevo NAHOŘE o BUDOUCNOSTI VIZE ČR !

  2. Potřebná společenská změna nemůže, a to ani náhodou, přijít ze změny ekonomiky, ale ze změny moci. Moc musí vzít ekonomice politika a politiku musí ovládnout lid. Tedy jednoznačně: ekonomiku je třeba donutit podřídit se politice, tím vůbec nemám na mysli podřízenost státu. Krátce: demokratizace společnosti.

    Štefan

    Odpovědět
    Odpovědi
     
    • Jedině demokracie, obnovená demokracie, může ochránit "dav" ("lid") před zvůlí příliš mocných nezkrocených "elit".

      Elity jsou "dobrý sluha, ale zlý pán".

    • ad fašista 15:42
      vysvětlete prosím, jak ten váš fašismus najde a prosadí do čela národů ty "skutečné génie moci" a ty "nejlepší z jeho synů a dcer??"

    • I kdybych se snad pomátl a dejme tomu uznal, že takový muž s holínkami je tím pravým nejlepším synem národa, tak bohužel, aby takový muž před masami uspěl, musely by ho ve svém zájmu podpořit korporace, tak jako to dělaly s fašistickými vůdci ve všech případech doteď.

      Takže, je mi líto, ale nezdá se mi to jako dobrá cesta.

    • Vláďo, zbytečně ztrácíte svůj čas debatou s tím nacistickým idiotem. Fašista - to bylo ještě slabé označení. Stejně takové exempláře redakce maže. Tady nemají co dělat.

  3. Co pak tedy otázka svobody a přímé demokracie? Tedy de facto referenda jako Nejvyšší vůle lidu, má smysl o tyto usilovat?

    Odpovědět
  4. ANO! Ale nikoliv samostatně, to ak zcela postrádá smysl! Musí být nejprve ustanoven Moderator! Tedy ten kdo je nadán Osudem zformulovat otázku a předložit ji davům k rozhodnutí! Jako zde je konkrétní ukázka! - https://www.youtube.com/watch?v=GTMsBP2E_lc

    Odpovědět
  5. 15:48 To co je v ukázce je naprosto správné a logické! Moderator formuluje otázku tak dlouho, až jí dokáže porozumět i poslední pitomec v davu! A až poté se v rychlém sledu zeptá na všechny podotázky včetně kontrolní otázečky! Tedy 3 minuty vysvětlování a minutu se hlasuje! Hotovo!

    Odpovědět
  6. 15:48
    Pletete si pojmy: dav nikdy nevládne, protože je ovládán.
    Naproti tomu organizované územní společenství ve skutečné demokracii vládne společně - kolektivně. Už jsem to tady několikrát vysvětloval, že skutečná demokracie je nejvyšší stupeň nevynuceného kolektivismu.

    Štefan

    Odpovědět
    Odpovědi
     
    • Takže nikoliv institucionální, židozednářská, nýbrž organická, čili starogermánská demokracie ... to ANO!

    • ..,. takže staroslovanské, starořímské, staroindické, staročínské, staroindiánské, staropolynézské, staromaorské ... tak to ANO!

    • Štefane (15:48),
      jakákoliv systémová změna musí být prosazována některými elitami, bez toho to nejde. Tzn., že významná část elit musí být přesvědčena o tom, že změna je nějak prospěšná.

      Podle Vás tedy, v dnešním globálním světě, s mocnými elitami rozprostřenými nad národy, mají ta " organizovaná územní společenství" šanci se prosadit? No, nevím...

    • Sorry, mělo být Štefane 15:57...

  7. 15:57 Taková demokracie se ovšem musí vyvarovat egalitářství a všelikému humanrightismus, stvořenému zednáři a šířenému např. havlisty! Je to lživá ideologie, protože ve skutečnosti se každý člověk rodí jako nepopsaný list, nesoucí krapet talentu svých rodičů a krapet povahy svého národa či rasy. Ale to vše se dá zlomit a to směrem k Dobu i ke Zlu, záleží na pevnosti kořenů každého jedince na světě. Člověk nezískává žádná práva svým narozením automaticky, jak hlásají tito zločinci, ale všechna práva si musí teprve získávat postupem času a to nikoliv slovy, nýbrž při plnění svých povinností, které práva předcházejí. Člověk aby měl právo se tak titulovat, a nebyl jen tupým zvířetem jako Mauglí odkojený vlky v džungli a nemající krom fyziognomie nic společného s lidskou bytostí, musí se mnoho učit a neustále pracovat na svém polidštění. Poslouchat starší a moudré, brát si příklady z uznávaných členů své rodiny, obce a národa, aby se stal platným členem těchto pospolitostí a teprve skrze ně i lidstva jako celku! S rozvojem své osobnosti získává práva odpovídající jeho zásluhám: právo poučovat mladší, vyžadovat úctu všech členů společenství, mít právo velet či se podílet na moci a rozhodování spolu se stejně moudrými a zasloužilými členy rodiny, obce, národa. Když se zednáři, židovští odpadlíci pokoušeli prosadit v takovém pevném řádu světa, nemohli nikdy uspět. Proto zacílili veškeré své úsilí na zničení společnosti, její atomizaci a současně na degeneraci každého jednoho člena hostitelského národa. Proto začali hlásat ideologie konzumismu a pseudosvobody. Co ona říká? V principu toto: jediný svobodný je ten svět, ve kterém vítězí ti “schopnější” bez ohledu na zásluhy. Oni přichází s tím, že každý jedinec má práva hned po narození a tudíž se nemusí nic přejímat, nikoho ctít, nic udělat pro společnost, ale jen myslet sám na sebe a dát průchod i těm nejzvrhlejším deviacím, které jsou masovou popkulturou bulváru a konzumu otevřeně propagovány. Má pouze povinnost se naučit obecné technické vzdělanosti, aby se mohl stát kvalifikovaným otrokem ve výrobním procesu a pokud se nějakou náhodou dostane mezi vyvolené, tak aby se uměl pohybovat mezi podobnými šíbry, jaké i z něho tato zvrhlá a zdegenerovaná společnost udělá v průběhu procesu breainwashingu zvaného “vzdělávání”. Z toho pak plyne vše co se kolem děje za bezpráví a zlo, marné jsou pak vzdechy velkých mužů lidstva, že prý současná krize není finanční či ekonomická, ale mravní. I oni totiž měrou nemalou se na oné likvidaci této morálky podíleli a stále podílí, tudíž jejich nářky jsou zcela farizejské. Havlismus je pak nejvyšší forma tohoto farizejství. Jeho smysl je jediný: prázdnými floskulemi relativizovat v myslích lidí poznanou Pravdu, která se mu příčí a absolutizovat vsugerovanou Lež, která mu slouží.


  8. Proč se tady modlíte k nějaké "demokracii", když to byla právě ta demokracie, která dovedla společnost tam, kde je? To, že nazveme nějaký stav společnosti demokratickým, zvláště pak demokratickým podle západních, "vyspělých" států, jak je říkáno, neznamená, že to není , třeba, korporátní fašismus. Slůvko demokracie, je jen šidítko na lidi, aby jim mohla být nějakým způsobem zavřena ústa a většinou se používá jako bič, na jiné názory, než ty "pravé, demokratické". Já bych demokracii nevzýval a to, co si představujete pod názvem demokracie, bych nahradil výrazem "pro lidi".

    Odpovědět